Soglasje k priglašenemu posegu v prostor

Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O); v nadaljevanju: ZUreP-3) določa, da se posegi v prostor izvajajo tako, da so skladni z neposredno uporabnimi temeljnimi pravili urejanja prostora, s podrobnejšimi pravili urejanja prostora, s prostorskimi izvedbenimi akti in s sorodnimi predpisi.

Zakon o urejanju prostora

Za gradbene posege brez gradbenega dovoljenja se skladnost s pravili urejanja prostora in z občinskimi prostorskimi izvedbenimi akti zagotavlja s priglasitvijo v primerih, če je potrebno pred njihovo izvedbo pridobiti mnenje občine o skladnosti s prostorskim aktom ali prijaviti začetek njihove gradnje na občini, na območju katere je objekt predviden ali se nahaja. Kot mnenje občine oziroma kot evidentiranje prijave začetka gradnje se šteje soglasje k priglašenemu posegu v prostor.

Gradbeni zakon (Uradni list RS, št. 199/21 in 105/22 – ZZNŠPP; v nadaljevanju: GZ-1) v 6. členu določa, da se na podlagi prijave začetka gradnje brez gradbenega dovoljenja lahko postavi začasni skladiščni objekt in izvaja novogradnja enostavnega objekta, ki je stavba.

GZ-1 v 156. členu določa, da se prijava začetka gradnje za enostavne stavbe, začne izvajati z dnem vzpostavitve sistema eGraditev, zato se priglasitev posega v prostor izvaja le za začasne skladiščne objekte.

Soglasje k priglašenemu posegu v prostor neha veljati, če investitor ne začne z izvedbo priglašenega posega v prostor v šestih mesecih po pravnomočnosti soglasja.

 

Obrazec Zahteva za izdajo soglasja k priglašenemu posegu v prostor